SAŠK - HAŠK 2:2 (2:1)

SARAJEVSKI NOVI LIST,

Autori: L.K.

Jučer je odigrana prijateljska utakmica između HAŠK-a iz Zagreba i SAŠK-a. Utakmici je prisustvovalo oko 2000 gledalaca. Vrijeme je bilo lijepo, a teren vrlo dobar za igru. Momčad HAŠK-a nastupila je u slijedećem postavu: Šimić, Golac, Jurišić, Pajević, Duh, Knježević, Žele, Luketić, Kleščić, Kocejić i Fink, te SAŠK: Kantardžić, Volić, Kentrić, Zadorožni, Makon, Marks, Lovrić, Domoracki, Hadžiagić, Kumerle i Habić. Ova je utakmica bila prva veća športska priredba u Sarajevu iza rata. Stoga je razumljivo veliko zanimanje publike, koja je u velikom broju došla na igralište, budno i živo pratila tok igre i u pravom smislu davala glasno i jasno oduška svom raspoloženju i neraspoloženju, jer je igrom, koju je na terenu prikazao sarajevski partner, bila više nezadovoljna, nego zadovoljna. Da slika o jučerašnjoj utakmici bude što jasnija, dat ćemo kratak tok igre. Početni udarac ima HAŠK. Odmah u početku opaža se, da i jedna i druga strana želi preuzeti inicijativu u svoje ruke. Stoga se igra razvija većinom u sredini igrališta, lopta često mijenja pravac, sad je kod jednih, sad kod drugih, u autu, pred golom i slično. U 5. časku Hadžiagić tuče glavom jednu opasnu loptu, ali u aut. Zatim opet protunavala Haška. Pa opet Saška. Vratari vrlo dobro brane. Igra teče u lakoj premoći Saška. Potom se Hašk oslobađa pritiska. Igra se opet sredinom igrališta. Iz takve jedne neopasne situacije, iznenada biva lopta, prebačena pred gol Haška. Hadžiagić trči s dvojicom bekova Haška. Nastaje nesporazum među Haškovcima, vratar istrčava, a Hadžiagić komotno šalje loptu u prazan gol. 1:0 za SAŠK Igra se nastavlja. Hašk igra više u širinu i na oko lijepo, ali nekorisno, dok Sašk sprovodi igru na prodore i svaki čas ugrožava gol Haška. Tako u 22. času Sašk ponovo, poslije vrlo lijepo izvedene navale, postižu po Kumerlu drugi gol 2:0 za SAŠK Odmah iza toga Hašk polučuje po Kocejiću gol i stanje je 2:1 za SAŠK Poslije ovog rezultata igra se i dalje kreće u znaku stalne nadmoći Saška, ali rezultat se do kraja poluvremena nije promijenio. U drugom poluvremenu slika igre biva promijenjena. Dok je u prvom poluvremenu Sašk vodio glavnu riječ, sad ovu ulogu preuzima Hašk. Saškovci naglo popuštaju. Izgleda, kao da im je ponestalo snage. Bez elana i staloženosti igrači Saška trčkaraju lijeno tamo amo po trkalištu, a Hašk provodi lijepe i smišljene kombinacije, prelazi u polje Saška i stalno ugrožava gol, te izjednačenje rezultata, koji još uvijek glasi 2:1 za Sašk, nije više u pitanju. Konačno je to izjednačenje i postignuto u 10. času. Sad igrači Haška pokazuju pravu egzibicionu igru. Lopta ide od noge do noge. Sve do gola, a golovi nepadaju. To je, u ostalom, Saškova sreća. Jer da Haškovci znaju tako na gol pucati, kako u polju igraju, sigurno bi i jučer odnijeli pobjedu, oni mogu biti zadovoljni neriješenim rezultatom. Kako smo već gore rekli, igra, koju smo jučer gledali nije bila na visini. Odnosno, samo je djelomično zadovoljila. Vidi se da jednim i drugim igračima fali trening. Momčad Haška igrala je u svom starom stilu. Kratkim dodavanjima oni su osvajali teren, igrali više u širinu i na kraju, a pred golom ostajali bez završnog udarca. Inače su igrači podjednakih kvaliteta. Nitko se naročito ne ističe, a svi igraju pametno i staloženo. Sašk je započeo igru vrlo burno. Publika je gledajući igru Saškovih igrača, u prvom poluvremenu, cijelo vrijeme zadovoljno pratila silno požrtvovanje i štart igrača i sigurno joj je srce bilo razdragano zbog zamisli, da se, eto, njezin ljubimac opet vraća u svoju staru formu. Ali ta radost nije trajala dugo. Prvo poluvrijeme završilo se još kako tako. Ali drugo? U ovom poluvremenu pojedinci nisu bili za prepoznati. Kao kakva razbijena vojska, igrači su se kretali po igralištu i prosto se utrkivali, tko će biti slabiji. Nije bilo veze između linija, niti složnog rada među pojedincima. Golman Kantardžić i zamjena Martinčević bili su dobri. Bekovi, Volić i Kentrić bez pravog štarta i dobrog postavljanja. Halflinija: Miki, Makon i Zadorožni igrali su konfuzno i svaki za svoj račun. Navala je u prvom poluvremenu igrala dobro, dok je u drugom, kao i ostale linije, potpuno zatajila. Donekle su bili dobri Hadžiagić i Domorocki, ali ni oni nisz svojom igrom mnogo pridonašali skupnoj igri, već jedino svojoj, individualnoj. Zamjene, koje su tokom igre uskočile u četu, a to su Grladinović i Baja, više su pokvarili četu nego joj pripomogli, naročito Baja, koji nikako ne će da da okani dribljanja. Sve u svemu, jučerašnja igra Saškove čete nije bila takva, da bi, kako publika, tako i vodstvo kluba, moglo gajiti za budućnost kakve iluzije, naravno pod predpostavkom ako ovi sadašnji igrači ne budu bolje igrali. A bolje mogu igrati, jer su svi talentirani nogometaši. Samo treba imati i više osjećaja za dužnosti prema klubu, čije su mu boje i tradicija povjerene, za vrijeme igre i borbe. Dakle, treba im svima mnogo treninga. Utakmicu je sudio Čečura dobro i objektivno. * U predigri su se sastali sarajevski Hašk i Kakanjski “Rudar”. Poslije vrlo neinteresantne igre, utakmica se je završila s rezultatom 2:0 za Hašk. Rudari iz Kaknja igrali su jedino požrtvovno i s voljom. Drugo ništa nisu pokazali. Hašk je, međutim, kao i prošle nedjelje igrao slabo. Sudio je Giljanović dobro.